;

W naszym regionie rośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami, jakimi są między innymi instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Nie ma chyba miejscowości, w której nie zobaczymy paneli zamontowanych na dachu, czy też na gruncie obok domu. Dlaczego Polacy wybierają takie rozwiązania i czy to się opłaca?

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to inaczej mała elektrownia słoneczna. Najważniejszymi elementami takiej instalacji są panele oraz falownik. Po montażu tego typu instalacji zaczynamy produkować własną energię i stajemy się w pewnym sensie niezależni energetycznie. Znaczy to mniej więcej tyle, że nie musimy martwić się podwyżkami cen prądu ponieważ korzystamy z własnej energii. W tym wypadku ważny jest odpowiedni dobór instalacji fotowoltaicznej, ponieważ w sytuacji kiedy instalacja będzie za mała, to wyprodukowana instalacja nie zaspokoi naszych potrzeb i będziemy musieli dopłacać do rachunków.

W Polsce montuje się dużo mikroinstalacji – czyli takich których moc nie przekracza 50kWp. Zgodnie z prawem wyprodukowaną energię wykorzystać możemy zarówno na potrzeby domu rodzinnego, jak i firmy czy gospodarstwa. Dostępne systemy pozwalają na montaż instalacji na dachach o różnej konstrukcji i nachyleniu oraz na gruncie.

Jak duże instalacje montujemy i co dzieje się z wyprodukowanym prądem?

Polacy montują instalacje o różnej mocy. W przypadku instalacji przydomowych są to najczęściej instalacje nie większe niż 10kWp. Jeśli chodzi zaś o instalacje fotowoltaiczne dla firm i gospodarstw to moce sięgają nawet 50kWp.

Moc instalacji w zależności od orientacji powiększana jest najczęściej o 20-30% od rocznego zużycia energii. Zwiększenie instalacji bierze się z tego, iż w sytuacji kiedy konsumpcja energii jest mniejsza niż bieżąca produkcja, to zakład energetyczny przyjmuje od nas nadwyżki energii w celu ich „magazynowania”. W pierwszej kolejności wyprodukowana energia zużywana jest na bieżącą konsumpcję domu, firmy czy też gospodarstwa.

W sytuacji kiedy nie produkujemy własnego prądu – nocą lub w pochmurny dzień możemy odebrać od operatora 80 lub 70 procent wysłanej energii w zależności od wielkości instalacji. Na zużycie energii mamy rok czasu od dnia, w którym trafi ona do „magazynu”. W przypadku instalacji do 10 kWp rozliczamy się w stosunku 8:2, czyli za 1 wysłaną kWh odbieramy 0,8kWh. Natomiast właściciele instalacji o wielkości 10-50kWp rozliczają się w stosunku 7:3, czyli za 1 wysłaną kWh odbierają 0,7kWh.

Oczywiście możemy również zamontować instalację mniejszą niż nasze zużycie i płacić rachunki pomniejszone o wyprodukowaną energię.

Pompa ciepła – jak działa i ile kosztuje?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które pozwala nam na ogrzewanie domu oraz wody użytkowej. Pompy ciepła posiadają współczynnik COP 3 lub wyższy. Znaczy to tyle, że z 1kWh energii pobranej z sieci zyskujemy min. 3kWh ogrzewania. W ostatnim czasie bardzo dużą popularność zyskały powietrzne pompy ciepła, które wykorzystują ciepło z powietrza do wytworzenia energii, która następnie pozwala na ogrzanie naszego domu oraz wody. Na rynku często spotyka się również pompy ciepła gruntowe, w przypadku których należy wykonać odwierty, pozwalające pompie na pobieranie ciepła z głębi ziemi. Tego typu pompy są droższe od powietrznych.

Takie formy ogrzewania są ekologiczne i wygodne w użytkowaniu. W kotłowni nie ma miejsca żadne spalanie, a dobrze zamontowana i skonfigurowana pompa jest bezobsługowa. Co za tym idzie, w kotłowni nie mamy kurzu, dymu oraz nie musimy składować opału. Pompą sterować możemy przy pomocy panelu umieszczonego na urządzeniu, sterownika zamontowanego np. w salonie lub też przez aplikację w telefonie.

Jeśli chodzi o koszt pompy ciepła, to podobnie jak w przypadku instalacji fotowoltaicznych jest to kwestia indywidualna i zależy od rodzaju, wielkości i producenta urządzenia. Im wyższe jest zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania domu tym większa musi być moc urządzenia.

Osoby wymieniające stary piec mogą skorzystać z dotacji do pompy ciepła,która wynosi nawet do 20.000 zł, natomiast w sytuacji kiedy inwestor zdecyduje się również na montaż na instalacji fotowoltaicznej, to dofinansowanie wynieść może nawet do 25.250 zł.

Pompa ciepła do pracy wykorzystuje energię elektryczną, dlatego najlepiej sprawdzi się w sytuacji kiedy mamy zamontowaną lub planujemy zainstalować instalację fotowoltaiczną. Jednak nawet w sytuacji kiedy kupujemy prąd od dystrybutora jest to rentowne rozwiązanie. Odpowiednio dobrana pompa w domu o dobrej izolacji, dzięki swojemu COP generuje koszty mniejsze niż tradycyjne ogrzewanie.

Kiedy opłaca się założyć fotowoltaikę?

Wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opłacalna oraz kiedy się zwróci. Wszystko jest jednak kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników takich jak np. zużycie energii, cena instalacji oraz tego czy skorzystamy z przysługujących dotacji i ulg. Średnio okres zwrotu takiej inwestycji wynosi od 4 do 7 lat jeśli uwzględnimy dotację z programu „Mój prąd” oraz ulgę termomodernizacyjną. Nawet jeśli nie skorzystamy z programów rządowych, to okres spłaty instalacji nie powinien przekroczyć 10 lat, a żywotność obecnie montowanych instalacji szacuje się na ok. 25 lat.

Im większą zakładamy instalację, tym większą mamy produkcję prądu za czym idzie większa jest oszczędność. Dzięki temu możemy przyjąć, że duża instalacja spłaci się szybciej. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że mniejsze, przydomowe instalacje o mocy od 2 do 10 kWp objęte są dofinansowaniem z programu „Mój prąd”, które często pozwala na pokrycie sporej części inwestycji, to czas spłaty takiej małej instalacji niejednokrotnie jest mniejszy niż w przypadku tych większych.

Dobrze jest umówić się na spotkanie ze specjalistą reprezentującym firmę, taką jak np. Wiscop będącą jedną z największych dostawców fotowoltaiki i pomp ciepła w regionie. Spotkania takie są bezkosztowe, a fachowiec odpowie na wszystkie zadane pytania i dokona indywidualnej wyceny instalacji, co pozwoli nam oszacować prognozowany czas zwrotu inwestycji.

Biorąc pod uwagę średnie rynkowe ceny instalacji oraz długie okresy gwarancyjne to można śmiało powiedzieć, że jest to dobra inwestycja zarówno dla posiadaczy domów jednorodzinnych, jak i dla właścicieli firm czy rolników.

Pompa ciepła i fotowoltaika – idealne rozwiązanie?

Pompa ciepła w duecie z fotowoltaiką to chyba najlepsze możliwe rozwiązanie. Energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną służy nam zarówno do zasilania urządzeń elektrycznych, jak i do ogrzewania domu. Mimo że kwota takiej inwestycji jest większa – w końcu zakupić musimy instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła, to również oszczędności są większe. Wynika to z tego, że prądem pozyskiwanym ze słońca zasilamy nie tylko urządzenia podpięte do gniazdek, ale również pompę ciepła, która odpowiada za ogrzewanie naszego domu.

Takie rozwiązanie pozwala nam zapomnieć o rachunkach za prąd i opał, co w skali roku daje nam bardzo duże oszczędności. Dodatkowo nie emitujemy do atmosfery dwutlenku węgla, który powstałby zarówno w procesie wytwarzania energii elektrycznej zasilającej nasz dom, jak i podczas jego ogrzewania.

Po kilku latach, kiedy zaoszczędzone pieniądze wyrównają się z kwotą inwestycji możemy śmiało powiedzieć, że prąd i ogrzewanie nic nas nie kosztuje.

Skąd zatem popularność ekologicznych rozwiązań?

Chyba każdy kto dotarł do tego momentu, odpowiedział już sobie na to pytanie. Zarówno instalacje fotowoltaiczne, jak i pompy ciepła mają wiele pozytywnych stron. Polacy coraz częściej stawiają na ekologiczne rozwiązania, do tego możliwość oszczędności wynikającej z produkcji własnej energii oraz ogrzewania nią domu, a dodatkowo dotacje i ulgi podatkowe powodują, że traktujemy instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła jak inwestycję, a nie wydatek. Niewątpliwie jest to słuszne podejście.

Podsumowując, można powiedzieć, że takie rozwiązania pozwalają nam oszczędzać planetę i pieniądze. A do tego są bardzo wygodne – w końcu w przypadku pomp ciepła nie musimy rozpalać ognia, dokładać węgla oraz czyścić komina, a pomocy telefonu możemy sprawdzić bieżącą produkcję energii oraz zmienić temperaturę w domu. Idziemy z duchem czasu – a to dobry kierunek.