PYTANIA I ODPOWIEDZI
Wielogodzinne rozmowy z klientami sprawiły, że wiemy jakie pytania i wątpliwości spędzają Wam sen z powiek. Zgromadziliśmy je w jednym miejscu, aby ułatwić Wam podjęcie słusznej decyzji.
Fotowoltaika jest to technologia aktywnej produkcji energii elektrycznej z promieni słonecznych, a także jedno z dostępnych odnawialnych źródeł energii. Cały proces może wydawać się skomplikowany, jednak tak naprawdę jest banalnie prosty i możemy założyć się, że już z niego korzystałeś – na przykład w lampkach solarnych, czy kalkulatorze. Chodzi tu o krzem, który znajduje się w panelach fotowoltaicznych – to tam wytwarza się prąd stały. Dzięki sercu instalacji fotowoltaicznej – inwerterowi – prąd stały przetwarzany jest w prąd zmienny, który wędruje do Twojej instalacji domowej, bądź też licznika dwukierunkowego.
Dobrze skonstruowana instalacja fotowoltaiczna działa jak spójny organizm. Wyprodukowanie Twojej własnej energii elektrycznej wymaga współpracy wielu urządzeń, bez których tak niskie rachunki za prąd byłyby niemożliwe. Podstawowym elementem są panele fotowoltaiczne. Ich budowa wbrew pozorom jest bardzo prosta – ich głównym składnikiem jest krzem, szkło hartowane, rama i puszka przyłączeniowa. Panele możemy podzielić na polikrystaliczne i monokrystaliczne. Kolejnym elementem jest inwerter – serce i mózg Twojej instalacji. W podstawowy skład instalacji wchodzą także zabezpieczenia przeciwprzepięciowe po stronie prądu stałego (DC) oraz przemiennego (AC).
Tak, instalacja fotowoltaiczna będzie produkować prąd nawet w miesiące, w których nasłonecznienie jest mniejsze. Nie da się jednak ukryć, że będzie ona pracować na niższych obrotach. Jednakże nie jest to mankament tego systemu. Dobrze dobrana wielkość instalacji pozwoli na to, że w okresie od marca do października nagromadzi się nadwyżka energetyczna, która zaspokoi Twoje zapotrzebowanie na energię w miesiącach mniej słonecznych. Nagromadzony wiosną i latem zapas magazynowany jest w banku energii, a później przesyłany wprost do Twojej instalacji domowej. Bilans energii pobranej i wprowadzonej do sieci kontrolowany jest za pomocą licznika dwukierunowego.
Odpowiadając na kolejne pytanie, które zapewne Ci się nasuwa – nie, śnieg nie zagraża Twoim panelom i nie obniży ich produkcji. Dzieje się tak, dlatego że panele podczas swojej pracy wytwarzają ciepło. Śnieg, który osadza się na panelach bardzo szybko spływa po nich dodatkowo je czyszcząc.
Tak. Umowa z zakładem energetycznym nadal będzie Cię obowiązywać, jednak na innych warunkach. W momencie założenia instalacji fotowoltaicznej stajesz się prosumentem – sam wytwarzasz energię elektryczną i rozliczasz się z zakładem energetycznym w postaci 20% wyprodukowanej energii. To bardzo dobra wiadomość – nie będą dotyczyć Cię już podwyżki cen energii i będziesz mógł pożegnać się z kolosalnymi kosztami przesyłu, które są dużą częścią Twojego rachunku. Z zakładem energetycznym będziesz rozliczać się okresowo – co pół roku lub co rok. Po stronie zakładu energetycznego leży także zmiana Twojego licznika ze standardowego na dwukierunkowy – zakład energetyczny ma na to 30 dni. Należy jednak pamiętać, że na fakturze pozostają nadal opłaty stałe, które jesteś zobowiązany uiszczać.
Tak, jak najbardziej. Instalacja PV ma za zadanie zasilić wszystkie urządzenia elektryczne w Twoim domu. Jeżeli Twoje ogrzewanie, lub źródło ciepłej wody napędzane jest energią elektryczną, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasilać je energią ze słońca. Mówimy to na przykład o pompie ciepła, kotle grzewczym czy bojlerze elektrycznym.
Stopa zwrotu instalacji fotowoltaicznej jest zależna od wielu czynników. Przy standardowych warunkach średni czas zwrotu to 6-7 lat. Warto wziąć pod uwagę, że przez ten czas również wydalibyśmy taką sumę, aby opłacić rachunki za prąd. Po tym czasie energia, z której korzystamy staje się darmowa.
Gwarancja w dużej mierze zależy od komponentów instalacji. Średnia rynkowa gwarancji na panele to 12 lat oraz 25 lat gwarancji na uzysk (moc panela może spaść przez ten okres użytkowania maksymalnie o 17%). Przedział gwarancji na inwerter to około 7-12 lat. Do tego dochodzi jeszcze gwarancja instalatorska oraz rękojmia.
Każdy z paneli waży około 17-18 kg. Należy jednak pamiętać, że waga ta rozłożona jest na dużą powierzchnię – wymiar standardowego panela to 1m/1,7m. Przy odpowiedniej konstrukcji dachu takie obciążenie nie będzie mieć negatywnych skutków. Nasi fachowcy upewnią się, że zamontowanie instalacji na Twoim dachu jest bezpieczne.
Newsletter
Bądź na bieżąco